The Granite City Classic boys and girls basketball event returns to the St. Cloud area today-Saturday.  The 2-day event  is put on by Breakdown Sports USA for the 13th straight year.  Justin Hegna of Breakdown Sports joined me on WJON.  He says they will have 84 varsity teams and more than 100 sophomore or junior varsity teams competing at venues throughout the metro area.  Hegna says they will use St. Cloud State, St. John's, St. Ben's, Tech, Apollo, Sartell-St. Stephen and Sauk Rapids-Rice high school gyms for varsity games and other area venues for the lower levels.

Get our free mobile app

The schedule of events below:

December 29, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud State Univ.December 29, 2023 Granite City Classic @ St. John's Univ.
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
2:00 PMMankato EastOronoGNOONPrior LakeChamplin ParkB
3:30 PMMankato EastOronoB1:30 PMNevisBBEB
5:15 PMStewartvilleAlexandriaG3:15 PMFridleyROCORIB
6:45 PMStewartvilleAlexandriaB4:45 PMAnnandaleOsakisB
8:15 PMSt. Cloud TechFargo North, NDB6:15 PMCrosby-IrontonAlbanyG
8:00 PMSauk Rapids-RiceAlbanyB
December 29, 2023 Granite City Classic @ College of St. Ben'sDecember 29, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud Tech HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
10:00 AMSouthwest ChristianPequot LakesG11:30 AMPierzHawleyG
11:30 AMHoldingfordHancockG1:15 PMRockfordHawleyB
1:15 PMDuluth MarshallBeckerG2:45 PMMIBBOLDB
2:45 PMDelanoPrior LakeG4:15 PMMIBGoodhueG
4:15 PMLakeville NorthWhite Bear LakeG6:00 PMFargo South, NDSt. Cloud CrushG
6:00 PMMinot, NDWayzataG7:30 PMBeckerMandan, NDB
7:30 PMProvidence AcademyHopkinsG
December 29, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud Apollo HSDecember 29, 2023 Granite City Classic @ Sartell-St. Stephen HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
11:00 AMCass Lake-BenaBBEG11:30 AMBloomington JeffersonSartell-St. StephenG
12:30 PMBrainerdRobbinsdale ArmstrongG1:15 PMSpring Lake ParkTartanG
2:15 PMGrand RapidsHutchinsonB2:45 PMSpring Lake ParkSTMAB
3:45PMFargo South, NDRogersB4:15 PMMandan, NDBuffaloG
5:15PMBlakeCass Lake-BenaB6:00 PMElk RiverBuffaloB
7:00PMRobbinsdale CooperSt. Cloud ApolloB7:30 PMStillwaterSartell-St. StephenB
December 29, 2023 Granite City Classic @ Sauk Rapids-Rice HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAM
1:00PMProvidence AcademySt. Croix PrepB
2:30PMRochester CenturyAnokaG
4:15 PMFargo North, NDRobbinsdale CooperG
5:45PMWest Fargo Horace, NDMinnewaskaG
7:15PMWest Fargo Horace, NDPrincetonB
December 30, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud State Univ.December 30, 2023 Granite City Classic @ St. John's Univ.
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
2:00 PMRockfordNevisB11:00 AMMandan, NDOsakisB
3:30 PMHawleyProvidence AcademyB12:30 PMROCORIGrand RapidsB
5:15 PMPrincetonSpring Lake ParkB2:15 PMOronoStewartvilleB
6:45 PMBrainerdPrior LakeB3:45 PMAlexandriaMankato EastG
8:15 PMHutchinsonAnnandaleB5:15 PMAlexandriaMankato EastB
7:00 PMAlbanyMIBG
8:30 PMAlbanySouthwest ChristianB
December 30, 2023 Granite City Classic @ College of St. Ben'sDecember 30, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud Tech HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
10:00 AMGoodhueCrosby-IrontonG11:00AMOronoWhite Bear LakeG
11:30 AMMinnetonkaStewartvilleG12:30PMRochester CenturyRobbinsdale CooperG
1:15 PMHopkinsMinot, NDG2:15PMSpring Lake ParkMandan, NDG
2:45 PMDuluth MarshallProvidence AcademyG3:45PMPierzCass Lake-BenaG
4:15 PMMaple GrovePrior LakeG5:15PMHoldingfordPequot LakesG
6:00 PMWayzataLakeville NorthG7:00PMRobbinsdale CooperSt. Cloud TechB
7:30 PMHancockBeckerG
December 30, 2023 Granite City Classic @ St. Cloud Apollo HSDecember 30, 2023 Granite City Classic @ Sartell-St. Stephen HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAMTIMEAWAY TEAMHOME TEAM
11:00 AMSt. Cloud CrushWest Fargo HoraceG11:30 AMRobbinsdale ArmstrongFargo North, NDG
12:30 PMCentennialWest Fargo HoraceB1:15 PMFargo North, NDChamplin ParkB
2:15 PMBBEHawleyG2:45 PMBrainerdDelanoG
3:45PMBBEMIBB4:30PMSt. Croix PrepBeckerB
5:15PMCass Lake-BenaBOLDB6:00 PMTartanSartell-St. StephenG
7:00PMBlakeSt. Cloud ApolloB7:30 PMElk RiverSartell-St. StephenB
December 30, 2023 Granite City Classic @ Sauk Rapids-Rice HS
TIMEAWAY TEAMHOME TEAM
11:30 AMFargo South, NDBloomington JeffersonG
1:15 PMSTMAFargo South, NDB
2:45 PMMinnewaskaSouthwest ChristianG
4:15 PMRogersStillwaterB
6:00 PMBuffaloAnokaG
7:30 PMBuffaloSauk Rapids-RiceB

If you'd like to listen to my conversation with Justin Hegna it is available below.

 

 

Come Visit Richmond With Us in Pictures

More From 103.7 The Loon